وقتی کیسه‌های شهد زنبور پر می‌­شود، او به کندو باز می‌­گردد. شهد به یکی از زنبورهای داخلی تحویل داده می‌شود و سپس دهان به دهان از زنبور عسل به زنبور عسل دیگر منتقل می‌شود تا این‌که میزان رطوبت آن از حدود ۷۰٪ به ۲۰٪ کاهش یابد.

این امر شهد را آماده تولید عسل خالص می‌کند. بعضی اوقات قبل از کار دهان به دهان، شهد بلافاصله در سلول‌های لانه زنبوری قبل از کار ذخیره می‌­شود زیرا در دمای ۳۲٫۵ درجه سانتی‌گراد در داخل کندو  مقداری تبخیر اتفاق می­‌افتد؛ سرانجام، عسل در سلول‌های انبار جهت آمادگی ورود زنبورهای تازه به دنیا آمده جا داده می‌­شود و با موم زنبور عسل پوشانده می­‌شوند. برای تهیه “نان زنبور” گرده با شهد مخلوط می‌­شود و به این صورت لاروها تغذیه می­‌شوند.

زنبور عسل نوزاد برای شکوفا شدن به غذا و موادغذایی سرشار از پروتئین نیاز دارد. زنبور عسل  قبل از بازگشت دوباره به گل برای جمع‌آوری  گرده بیشتر سعی می‌کند شانه‌های خود را تمیز کند و از خود مراقبت کند، نه به این دلیل که که کار بیهوده‌ای انجام می‌دهد، بلکه می­‌خواهد کارآمدتر عمل کند.

در طول چرخه زندگی زنبور عسل، زنبور عسل به‌طور خستگی ناپذیر گرده‌ها را جمع‌آوری می‌کند، آن‌را دوباره به کندو می‌آورد، خودش را تمیز می‌کند، سپس برای جمع‌آوری گرده‌های بیشتر به بیرون می­‌رود.

عضویت در خبرنامه ما
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید